Все про вітамін D

Вітамін D, відомий як “вітамін сонця”, є одним з найважливіших вітамінів для нашого організму. Він відіграє ключову роль у зміцненні кісток, підтриманні імунної системи та покращенні функціонування різних органів. У цій статті ми детальніше розглянемо вітамін D, як визначити дефіцит вітаміну Д, його джерела та користь для здоров’я.

Що таке вітамін D?

Вітамін D – це жиророзчинний вітамін, який має дві основні форми: вітамін D2 (ергокальціферол) і вітамін D3 (холекальциферол). Вітамін D2 зазвичай знаходиться в рослинних джерелах, тоді як вітамін D3 утворюється в шкірі людини під впливом ультрафіолетових променів сонця.

Вітамін D необхідний для побудови та підтримки здоров’я кісток. Річ у тім, що наш організм не може засвоювати кальцій, основний компонент кісткової тканини, без вітаміну D. А ще він бере участь у складних біохімічних процесах, які впливають на імунітет, функцію м’язів і активність клітин мозку.

Дефіцит вітаміну D

Дефіцит вітаміну D в організмі може стати причиною таких серйозних станів як гіперпаратиреоз (порушення в роботі паращитоподібних залоз) і остеопороз (зменшення мінеральної щільності кісток), що підвищує ризик переломів у дорослих людей. Від нестачі кальцію, який засвоюється тільки в комплексі з вітаміном D, страждають і зуби. Ба більше, у людей із дефіцитом цього вітаміну можуть виникнути проблеми зі встановленням зубних імплантів. У дітей же нестача цього мікронутрієнта призводить до рахіту і деформації скелета. Проте, передозування вітаміну D також може бути шкідливим.

Симптоми дефіциту вітаміну D

  • Збільшення маси тіла;
  • Розвиток частих респіраторних захворювань;
  • Судоми та слабкість в м’язах;
  • Ламкість кісток, часті переломи;
  • Швидка стомлюваність, депресія. 

Як визначити чи є у вас дефіцит вітаміну Д?

Золотий стандарт діагностики дефіциту вітаміну D – аналіз крові на сумарний 25-Гідроксивітамін Д (25(OH)D). Він має бути не нижче 30 нг/мл, оптимальний рівень: 30- 70 нг/мл. У разі значного відхилення результатів аналізу, необхідно проконсультуватися з лікарем, щоб підібрати адекватне лікування.

Для профілактики дефіциту вітаміну D рекомендують цілий рік приймати його у вигляді холекальциферолу (D3) або ергокальциферолу (D2). Добова потреба вітаміну Д залежить від віку. 

Але не варто самостійно починати прийом препаратів вітаміну D. Передозування небезпечніше, ніж дефіцит. Одноразове вживання великої дози може супроводжуватися нудотою, блювотою і закрепом. У разі систематичного вживання великий ризик порушень серцевого ритму й утворення каменів у нирках. 

Тому для зниження ризику небажаних ефектів і підбору адекватної терапевтичної дози вітаміну D, слід здати аналіз крові на сумарний 25-Гідроксивітамін Д (25(OH)D) і звернутися за консультацією до лікаря-ендокринолога.

Дефіцит вітаміну Д причини

  • Вік. У літніх людей шкіра продукує принаймні в 3 рази менше вітаміну D, ніж у молодих людей;
  • Зайва вага. Якщо навіть вітамін D надходить в організм у потрібній кількості, значна його частина мертвим вантажем відкладається в підшкірно-жировій.  
  • Захворювання нирок призводять до втрат вітаміну D;
  • Прийом деяких лікарських препаратів: глюкокортикоїди, протигрибкові та протиепілептичні препарати. 

Джерела вітаміну D

Вітамін D можна отримати трьома способами: із харчових продуктів, під впливом сонячних променів, а також у вигляді добавок до раціону.

Наш організм вміє синтезувати вітамін D самостійно. Він утворюється в шкірі під впливом сонячних променів. Його кількість у цьому разі залежить від багатьох чинників: час доби, сезон, географічна широта й особливості шкіри.

До того ж ВООЗ і дерматологічні асоціації рекомендують якомога менше часу проводити на сонці та застосовувати сонцезахисні креми не тільки на курортах, а й у середній смузі. Усе це знижує синтез вітаміну D у шкірі на 95-98%. 

Також вітамін D міститься в невеликих дозах в обмеженій кількості продуктів, таких як:

  • Риба (лосось, оселедець та інші породи риб)
  • Гриби
  • Жирні рослинні олії
  • Яйця (яєчні жовтки)
  • Молоко

У низці країн для профілактики дефіциту вітаміну D у населення ухвалено національні програми. Виробники молока, молочних продуктів і сухих сніданків збагачують їх цим вітаміном. На полицях українських магазинів також можна зустріти йогурти та дитячі сирки з вітаміном D. Але вимога щодо збагачення ним окремих категорій продуктів не закріплена законодавчо. 

Вітамін Д вплив на організм

Зміцнення кісток

Вітамін D сприяє зміцненню кісток, регулюючи рівень кальцію та фосфору в крові.

Підтримка імунної системи

Вітамін D важливий для здорової імунної системи, допомагаючи нашому тілу боротися з інфекціями.

Профілактика хвороб серця

Дослідження показують, що достатній рівень вітаміну D може знизити ризик розвитку серцево-судинних хвороб.

Зниження ризику розвитку депресії

Вітамін D може допомогти в боротьбі з депресією, регулюючи рівень серотоніну – “гормону щастя”.

Висновок

Вітамін D – надзвичайно важливий елемент для підтримки нашого здоров’я. Він впливає на кістки, м’язи, імунну систему, психічне здоров’я та багато інших аспектів організму. Впевніться, що ви отримуєте достатню кількість вітаміну D від сонця, продуктів харчування або вітамінних добавок.

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі